sobota, 4 czerwca 2022

“JOB SHADOWING” W NIEMIECKIEJ SZKOLE

 

W dniach 16 – 18 maja 2022 roku kilkoro naszych nauczycieli ( P. Dyrektor Wiesław Tranbowicz, P. Dyrektor Katarzyna Wojciechowska oraz  Monika Kęsy, Elżbieta Cichoń, Agnieszka Pawlak – Gieniusz, Joanna Wieczorek, Anita Prengel i Mirosław Szeligowski) miało okazję odwiedzić szkołę w Spantekow w Meklemburgii- Przednie Pomorze w ramach projektu “TIK? Tak! Szkoł@ przyszłości”  odnawiając tym samym kontakty z nauczycielami oraz dyrekcją z Johann Christoph-Adelung Schule w Spantekow.





Przez 3 dni mieliśmy możliwość przyglądania się pracy niemieckich nauczycieli i czerpania z doświadczeń pedagogów zza naszej zachodniej granicy zajęć zarówno w klasach młodszych jak i starszych. Uczestniczyliśmy w zajęciach językowych, matematycznych oraz informatycznych,  ale również- co było dla nas szczególnie interesujące 




 
w zajęciach praktycznych nauczania gotowania, 


  



           
stolarki czy kryminalistyki.




                                                                       




Trzeba przyznać, ze nasi gospodarze przygotowali się do tego perfekcyjnie - dobrali odpowiednią kadrę, zapewnili wsparcie merytoryczne i techniczne, pokazali pozytywy jak i negatywy  własnej pracy. Po każdych zajęciach  mieliśmy możliwość przedyskutowania na bieżąco wszystkiego co widzieliśmy z nauczycielami prowadzącymi lekcje. Dzieliliśmy się również własnymi doświadczeniami, wynikającymi z wieloletniej wiedzy i umiejętności.

Kilkugodzinne zajęcia w szkole kończyły się  mniej formalnymi spotkaniami z zaprzyjaźnionymi nauczycielami – dzięki czemu mieliśmy możliwość poznania lokalnej historii i tradycji.


                                                    Odwiedziliśmy lokalne muzeum narodowe,

 


zwiedziliśmy starówki Anklam i w Greifswaldzie oraz poznaliśmy urokliwe zakątki natury nad rzeką Peene.

     



Ten rodzaj mobilności zdecydowanie sprzyja rozwojowi różnorodnych kompetencji i wpisuje się w ramy tak potrzebnego obecnie “uczenia się przez całe życie”. Pokazuje, że możemy zdobywać nowe doświadczenia w sposób atrakcyjny dla beneficjentów, a jednocześnie nie obciążający dla instytucji wysyłającej. Jesteśmy przekonani, że dzięki wizycie w Anklam zdobyliśmy kompetencje, wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam wzbogacić warsztat pracy, a co za tym idzie jeszcze bardziej polepszyć jakość kształcenia w naszej szkole.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz